25KgNet Ağırlık

Dörtler Kireç
Söndürülmüş Üstün Kaliteli Toz Kireç

850-1450Isıtılma Derecesi

Toz kireci çeşitli derecelerde (850-1450 °C) pişirilmesi sonucu elde edilir

6Farklı Kullanım Alanı

Maden,inşaat,çevre,kimya,seramik ve tarım alanlarında en çok kullanılan malzemelerdir

İhtiyacınız Olan Ürünleri Bir Tık İle Sipariş Verin

Neler Yapıyoruz

Dörtler Kireç Ürünler

Dörtler Kireç - Söndürülmüş Badana Kireci
Dörtler Kireç - Söndürülmüş Toz Kireç (25 Kg.)
Dörtler Kireç - Tarım ve Ziraat Kireci (25 Kg.)
Dörtler Kirec - Badana Kireci 25Kg.
Dörtler Kireç - Söndürülmüş Badana Kireci (10 Kg. - 25 Kg.)
Dörtler Kireç - Sönmemiş Badana Kireci (5 Kg'lik Poşet ve Bidon)
 1. 1
  Sönmüş Kireç / Yapı Kireci

  Dörtler Kireç - Söndürülmüş Badana Kireci

  Ambalaj Tipi : PP Çuval 25 Kg
  Bağlayıcı maddelerden en eski bilinen malzeme kireçtir. Eski Babil, Mısır, Finike, Hitit ve Persler tarafından hava kireci yapıda bağlayıcı madde olarak kullanılmıştır. Romalılar devrinde, su kireci bulunmuş ve su içerisindeki inşaatlarda kullanılmıştır. Bu arada; puzolanik kirece (volkanik esaslı, killi, kalkerli toprak) Türkler tarafından tuğla kırıkları (pişmiş kil) öğütülüp karıştırılmış ve Horasan harcı olarak kullanılmıştır. Ayrıca, bu tür bağlayıcı Mısır'da homra, Hindistan'da surki adıyla bilinmektedir. Bizans'ta ise kireç, sıva fresk tekniği altında uygulanmıştır. Orta çağda, bu sanayide daha fazla bir ilerleme olmamıştır. 9. ve 12. yüzyıllarda puzolan bile Avrupa'da kaybolmuştur. Smeathon (İngiliz) 1756 yılında deniz feneri yaparken killi bir kireci pişirerek, su kireci ve hidrolik bağlayıcı fikri üzerinde önemli adımlar atmıştır. Kireç, kireç taşının çeşitli derecelerde (850-1450 °C) pişirilmesi sonucu elde edilen, suyla karıştırıldığında, tipine göre havada veya suda katılaşma özelliği gösteren, beyaz renkli, inorganik esaslı bağlayıcı madde türüdür. Kireç taşı pişirilirken sıcaklık 1000 °C’yi geçmezse elde edilen kirece çalı kireci adı verilir. Su ile işlem görünce kolay ve iyi söner. Çünkü bu tip kireçler gevşek ve gözeneklidir. Eğer kireç taşı uzun zaman 1400 °C civarında pişirilirse kömür kireci elde edilir. Bu nedenle, halk arasında, çalı kireci kömür kirecine nazaran tercih edilir. Kömür kireçleri geç söndüğü ve dağılmadığı için ulaşım yolu uzun olan iş yerleri için elverişlidir.

 2. 2
  Sönmüş Kireç / Tarım Kireci

  Ambalaj Tipi : PP Çuval 25 Kg

  Bağlayıcı maddelerden en eski bilinen malzeme kireçtir. Eski Babil, Mısır, Finike, Hitit ve Persler tarafından hava kireci yapıda bağlayıcı madde olarak kullanılmıştır. Romalılar devrinde, su kireci bulunmuş ve su içerisindeki inşaatlarda kullanılmıştır. Bu arada; puzolanik kirece (volkanik esaslı, killi, kalkerli toprak) Türkler tarafından tuğla kırıkları (pişmiş kil) öğütülüp karıştırılmış ve Horasan harcı olarak kullanılmıştır. Ayrıca, bu tür bağlayıcı Mısır'da homra, Hindistan'da surki adıyla bilinmektedir. Bizans'ta ise kireç, sıva fresk tekniği altında uygulanmıştır. Orta çağda, bu sanayide daha fazla bir ilerleme olmamıştır. 9. ve 12. yüzyıllarda puzolan bile Avrupa'da kaybolmuştur. Smeathon (İngiliz) 1756 yılında deniz feneri yaparken killi bir kireci pişirerek, su kireci ve hidrolik bağlayıcı fikri üzerinde önemli adımlar atmıştır. Kireç, kireç taşının çeşitli derecelerde (850-1450 °C) pişirilmesi sonucu elde edilen, suyla karıştırıldığında, tipine göre havada veya suda katılaşma özelliği gösteren, beyaz renkli, inorganik esaslı bağlayıcı madde türüdür. Kireç taşı pişirilirken sıcaklık 1000 °C’yi geçmezse elde edilen kirece çalı kireci adı verilir. Su ile işlem görünce kolay ve iyi söner. Çünkü bu tip kireçler gevşek ve gözeneklidir. Eğer kireç taşı uzun zaman 1400 °C civarında pişirilirse kömür kireci elde edilir. Bu nedenle, halk arasında, çalı kireci kömür kirecine nazaran tercih edilir. Kömür kireçleri geç söndüğü ve dağılmadığı için ulaşım yolu uzun olan iş yerleri için elverişlidir.

 3. 3
  Sönmüş Kireç / Badana Kireci

  Ambalaj Tipi : PP Çuval 25 Kg / PP Çuval 10 Kg

  Bağlayıcı maddelerden en eski bilinen malzeme kireçtir.

  Dörtler Kirec - Badana Kireci 25Kg.

  Eski Babil, Mısır, Finike, Hitit ve Persler tarafından hava kireci yapıda bağlayıcı madde olarak kullanılmıştır. Romalılar devrinde, su kireci bulunmuş ve su içerisindeki inşaatlarda kullanılmıştır. Bu arada; puzolanik kirece (volkanik esaslı, killi, kalkerli toprak) Türkler tarafından tuğla kırıkları (pişmiş kil) öğütülüp karıştırılmış ve Horasan harcı olarak kullanılmıştır. Ayrıca, bu tür bağlayıcı Mısır'da homra, Hindistan'da surki adıyla bilinmektedir. Bizans'ta ise kireç, sıva fresk tekniği altında uygulanmıştır. Orta çağda, bu sanayide daha fazla bir ilerleme olmamıştır. 9. ve 12. yüzyıllarda puzolan bile Avrupa'da kaybolmuştur. Smeathon (İngiliz) 1756 yılında deniz feneri yaparken killi bir kireci pişirerek, su kireci ve hidrolik bağlayıcı fikri üzerinde önemli adımlar atmıştır. Kireç, kireç taşının çeşitli derecelerde (850-1450 °C) pişirilmesi sonucu elde edilen, suyla karıştırıldığında, tipine göre havada veya suda katılaşma özelliği gösteren, beyaz renkli, inorganik esaslı bağlayıcı madde türüdür. Kireç taşı pişirilirken sıcaklık 1000 °C’yi geçmezse elde edilen kirece çalı kireci adı verilir. Su ile işlem görünce kolay ve iyi söner. Çünkü bu tip kireçler gevşek ve gözeneklidir. Eğer kireç taşı uzun zaman 1400 °C civarında pişirilirse kömür kireci elde edilir. Bu nedenle, halk arasında, çalı kireci kömür kirecine nazaran tercih edilir. Kömür kireçleri geç söndüğü ve dağılmadığı için ulaşım yolu uzun olan iş yerleri için elverişlidir.

Dörtler Kireç

Bağlayıcı maddelerden en eski bilinen malzeme kireçtir. Eski Babil, Mısır, Finike, Hitit ve Persler tarafından hava kireci yapıda bağlayıcı madde olarak kullanılmıştır. Romalılar devrinde, su kireci bulunmuş ve su içerisindeki inşaatlarda kullanılmıştır. Bu arada; puzolanik kirece (volkanik esaslı, killi, kalkerli toprak) Türkler tarafından tuğla kırıkları (pişmiş kil) öğütülüp karıştırılmış ve Horasan harcı olarak kullanılmıştır. Ayrıca, bu tür bağlayıcı Mısır’da homra, Hindistan’da surki adıyla bilinmektedir. Bizans’ta ise kireç, sıva fresk tekniği altında uygulanmıştır. Orta çağda, bu sanayide daha fazla bir ilerleme olmamıştır. 9. ve 12. yüzyıllarda puzolan bile Avrupa’da kaybolmuştur.

Kireç Üretimi Safhaları

 • Yüksek saflıkta kireçtaşı yada dolomit ocaklarda ihraç edilir, kırılır ve bazı durumlarda yıkanır.
 • Malzeme daha sonra ayıklanır ve fırına gönderilir.
 • Kireçtaşı normalde yer yüzeyinde açılan, kireç fabrikasının genellikle bitişiğinde bulunan ocaklardan temin edilir
 • Bazı durumlarda deniz altı sondajları ve hatta yeraltı maden ocaklarının da bu amaçla kullanıldığı bilinmektedir.
 • Kireç taşı, kullanılan fırının cinsine göre normalde 5 ila 200 mm arasında değişen uygun ölçülerde kırılır.

Haberler & Duyurular

  Dörtler Kireç ve Toprak Sanayi Ticaret Limited Şirketi; 33 yıllık tecrübesi, uzman, mühendis, teknik eleman ve deneyimli işçi kadrosunun titiz, eğitime dayalı ve kalite odaklı imalatları ile müşteri memnuniyetinden taviz vermeden sektöründe öncü olmuştur.

  Adres

  Yaşardoğu Mah. Ankara Yolu Üzeri 1. Km Kavak / SAMSUN

  Telefon & Faks

  Tel : +90 (362) 741 31 17
  Fax: +90 (362) 741 33 36

  Email

  bilgi@dortlerkirec.com.tr

  Sosyal Medya’da Takip Edin
  Comodo SSL