Agrega

60%-75%Beton içinde hacimsel olarak kapladığı alan

Beton üretiminde kullanılan kum, çakıl, kırma taş gibi malzemelerin genel adı agregadır.

5-200 mmFırınlanma Ölçüsü

Kireç taşı, kullanılan fırının cinsine göre normalde 5 ila 200 mm arasında değişen uygun ölçülerde kırılır.

Fotoğraflar

Agrega / Kireç Taşı

Beton üretiminde kullanılan kum, çakıl, kırma taş gibi malzemelerin genel adı agregadır. Beton içinde hacimsel olarak %60-75 civarında yer işgal eden agrega önemli bir bileşendir. Agregalar tane boyutlarına göre ince  (kum, kırma kum… gibi) ve kaba (çakıl kırma taş… gibi) agregalar olarak ikiye ayrılır. Agregalarda aranan en önemli özellikler şunlardır:

 • Yüksek saflıkta kireçtaşı yada dolomit ocaklarda ihraç edilir, kırılır ve bazı durumlarda yıkanır.
 • Malzeme daha sonra ayıklanır ve fırına gönderilir.
 • Kireçtaşı normalde yer yüzeyinde açılan, kireç fabrikasının genellikle bitişiğinde bulunan ocaklardan temin edilir
 • Bazı durumlarda deniz altı sondajları ve hatta yeraltı maden ocaklarının da bu amaçla kullanıldığı bilinmektedir.
 • Kireç taşı, kullanılan fırının cinsine göre normalde 5 ila 200 mm arasında değişen uygun ölçülerde kırılır.

Agreganın kirli (kil, silt, mil, toz, …) olması aderansı olumsuz etkilemekte, ayrıca bu küçük taneler su ihtiyacını da arttırmaktadır. Beton agregalarında elek analizi, yassılık, özgül ağırlık ve su emme gibi deneyler uygun aralıklarla yapılarak kalite sürekliliği takıp edilmelidir. Betonda kullanılacak agregalar TS 706’ya uygun olmalıdır. 

Agrega, kum ve çakıl (veya kırma taş) karışımı olarak tanımlanmaktadır. Genellikle büyüklüğü 1-4 mm arasında olan agrega kum, 8-31,5 mm arasında olan agrega ise çakıl olarak adlandırılır. Agrega aslında bir dolgu malzemesidir ve doğal veya yapay olabilir. Doğal agrega, kum ocaklarından, dere yataklarından ya da deniz kıyısından elde edilir. Yapay agrega ise taşların, bu iş için üretilmiş araçlar (konkasör) ile kırılmasıyla mekanik olarak üretilir. İnşaat mühendisliğinde beton harcından yol kaplamasına kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır. 

Tabii etkenlerin etkisiyle ufalanma ürünü olup tabiatta hazır rastlanan tanelere iriliklerine göre kum veya çakıl adı verilir. Ufalanma, insan eliyle veya makineler yardımıyla yapılacak olursa, kırmızı taş veya sadece kırma denilen agrega elde edilir. Doğal taş yerine tuğla, kiremit gibi yeteri kadar sert ve sağlam bazı sanayi ürünleri veya atıkları da kırma olarak kullanılır. Demek ki, agregalar kırma taş, dışık, çakıl, kum ve benzerleri gibi taneler olup bir bağlayıcı yardımı ile bağlandıkları vakit beton, harç, asfalt veya benzerleri gibi sağlam kütleler getiren cisimlerdir.

Haberler & Duyurular

  Dörtler Kireç ve Toprak Sanayi Ticaret Limited Şirketi; 33 yıllık tecrübesi, uzman, mühendis, teknik eleman ve deneyimli işçi kadrosunun titiz, eğitime dayalı ve kalite odaklı imalatları ile müşteri memnuniyetinden taviz vermeden sektöründe öncü olmuştur.

  Adres

  Yaşardoğu Mah. Ankara Yolu Üzeri 1. Km Kavak / SAMSUN

  Telefon & Faks

  Tel : +90 (362) 741 31 17
  Fax: +90 (362) 741 33 36

  Email

  bilgi@dortlerkirec.com.tr

  Sosyal Medya’da Takip Edin
  Comodo SSL